Praha a výhledy z věží

Praha

Tak jsem nějak v té naší stověžaté Praze zakotvila a užívám si ji plnými doušky. Když už se nemůžu dostat do hor, tak tedy obhlížím jiné výšky a hledám výhledy. Během září a října jsem důkladně prozkoumávala pražské věže, tedy ještě hodně jich mám v hledáčku a časem zrealizuji, začala jsem těmi nejznámějšími a postupně hledám méně známé.

Dlouho jsem odolávala pražským věžím, já, milovník kopců, přeci nepolezu jenom na věž. Ale přišel okamžik, kdy jsem měla v centru Prahy čas a s mladší dcerou jsme postávaly u Karlova mostu a obě nás nalákala vidina výhledu z věže a k tomu zapadající slunce. No nepokořte to😊

Staroměstská mostecká věž

Tak tedy mojí první pražskou věží byla Staroměstská mostecká věž, pro mě brána ke Karlovu mostu při cestě od Malostranského náměstí. Překvapilo mě původní kamenné schodiště, které se točí podél stěn celé věže až k ochozu. Takže při stoupání jsem se doslova točila, zhruba v půlce věže jsem se dotočila k pokladně, poté už mírnějším točením vyšla pod ochoz, kde jsem si prohlédla interiér věže a velmi hezky popovídala s paní, která kontrolovala vstupenky, o historii věže. Odtud už vede jen pár točitých schodů vzhůru k ochozu věže, která se dá projít celá a dostala jsem nezapomenutelný výhled na celou krásnou Prahu.

Při sestupu z věže jsem ještě zavítala do sklepení, kde jsou k vidění „poklady z Vltavy“, tedy to,  co se pod Karlovým mostem našlo při jeho čištění.

ZAJÍMAVOSTI ze Staroměstské mostecké věže:

–  věž spolu s Karlovým mostem nechal vybudovat podle návrhu Petra Parléře císař Karel IV. v polovině 14. století. Brána do Starého Města byla koncipována zároveň jako symbolický vítězný oblouk, kterým procházeli čeští králové na své korunovační cestě.

–  právě na této věži vyseli až 10let hlavy 21 českých pánů popravených na Staroměstském náměstí po bitvě na Bílé hoře
– má 138 schodů
– otevřená je nyní denně od 10 do 18hod

vstupné: 150 Kč

Věž mě natolik učarovala, že jsem si řekla, že musím poznat i další pražské a třeba i nepražské věže, ze kterých je vždy tak nádherný výhled. O tuto krásu jsem se chtěla podělit i s ostatními a přimět je k akci, tak vznikla na Instagramu Cestování s radostí nová výzva věže #vyzvaveze , do které se můžete stále zapojit a sdílet své dobyté věže a výhledy z nich:)


Malostranská mostecká věž

Hned další věží, která byla zdolána, byla věž na druhé straně Karlova Mostu a tedy Malostranská mostecká věž, která je opět nádherná a poskytuje pohled na Malou Stranu a celý Karlův most se Starým městem.

Brána je na rozdíl od Staroměstské složená ze dvou věží z Juditiny, kterou pravděpodobně vystavěl Václav IV. a Malostranské, která svoji podobu získala až za vlády Jiřího z Poděbrad po roce 1464 a měla být obdobou Staroměstské věže z druhého konce Karlova mostu, ale bez většího zdobení.

V prvním patře věže jsem nejprve vyšla na ochoz nad bránou, která spojuje obě věže a po malém rozhlédnutí jsem pokračovala dále po dřevěném schodišti až na ochoz věže, odkud je úžasný výhled k Hradu a na střechy všech domů v podhradí.

ZAJÍMAVOSTI z Malostranské mostecké věže:

–   nižší mostecká věž, též zvaná Juditina, je z počátku 2. čtvrtiny 12. století, v 15. století sloužila jako vězení a od 16. století v ní byla celnice

– přístupná je vyšší z věží a tedy Malostranská mostecká věž, která měří 46 m a ochoz se nachází ve výšce 26m
– otevřená je nyní denně od 10 do 18hod

vstupné: 150 Kč

věž Staroměstské radnice

Další věží, kterou jsem nemohla vynechat je  věž Staroměstské radnice, dominanta Staroměstského náměstí.

Tato mohutná gotická věž ze 14.století je dominantou celé radnice, která sahá do výšky 69,5m.

Na věž jsem vyšla po nádherném širokém schodišti až do třetího patra k pokladně, odkud vede prosklený výtah nebo bezbariérový chodníček podél vnitřních stěn věže. Pro děti je to obzvlášť zajímavá cesta, která je završena točitým schodištěm, na který vpouští semaforem.

Z věže je nezapomenutelný výhled na celé Staroměstské náměstí a jeho přilehlé uličky. Červené střechy pražských domů jsou nádherné. Celý ochoz lze obejít a rozhlédnout se po celé Praze.

ZAJÍMAVOSTI z věže Staroměstské radnice:

–   gotická věž ze 14. století

– je vysoká 70 metrů
– otevřená je nyní denně od 9 do 21hod, pondělky od 11hod

vstupné: 250 Kč včetně okruhu Staroměstské radnice

Prašná brána

Neopomenutelná je Prašná brána, na kterou jsem vyběhla po úzkém kamenném schodišti a doslova se točila směrem vzhůru. Z ochozu na mě opět čekal nezapomenutelný výhled, tentokrát na střed města směrem k Václavskému náměstí, ulici na Příkopech a střechy Obecního domu a České národní banky 🙂

ZAJÍMAVOSTI o Prašné bráně:

–   pozdně gotická stavba z roku 1457, která představovala vstup do starého města a začátek korunovační cesty českých králů

– ochoz je výšce 40 metrů
– otevřená je nyní denně od 9 do 18 hod

vstupné: 150 Kč

Novoměstská radniční věž

Další v pořadí pražských věží byla Novoměstská radniční věž. Nachází se na Karlově náměstí a jde se na ni nejprve přes široké schodiště, které vede do sálu v prvním patře a moc neodpovídá původnímu rázu věže. No ale za úpravy interiéru z dřívějších dob věž nemůže, takže jsem stoupala dále po širokém schodišti do druhého patra, kde se již přechází na dřevěné schodiště, které vede okolo zvonice a dokonce dřevěného záchodku až do ochozu, kde jsou k vidění místnosti, kde dříve bydlel strážce a zvoník věže. Místnůstky jsou malinké, ale za to s krásným výhledem, ale žití si tam moc nedokážu představit. V těchto prostorech je i expozice k historii věže a starobylé Prahy.

Po prohlídce vnitřních prostor jsem se dostala na ochoz, ze kterého je nádherný výhled na samý střed Prahy směrem k Vltavě, Václavskému náměstí a na Hradčany. Po užití si výhledů jsem sestoupala dolů a prohlédla si Věž z venčí. Pro odpočinek se zde dá využít přilehlá kavárna ve dvoře radnice.

ZAJÍMAVOSTI o Novoměstské radniční věži:

–   vystavená byla roku 1456 na původním zdivu bez podsklepení dřívější věže, která pravděpodobně padla za husitských bojích

– je vysoká 70 metrů, k ochozu vede 221 schodů
– otevřená je kromě pondělí nyní denně od 9 do 18hod

vstupné: 60 Kč, rodinné 130 Kč

Tančící dům

Krásný výhled jsem si také užila z Tančícího domu, je tam krásné posezení a je možné zde vnímat nádherný vánek od Vltavy s překrásným výhledem. Horší už je se tam dostat. Musela jsem výtahem a následně přes bar u kavárny ne s moc milou obsluhou. Pro možnost výhledu jsem si musela něco zakoupit, takže kávička to jistila a už jsem se mohla rozhlížet:)


Petřínská rozhledna

A nepokořenou mi zůstala Petřínská rozhledna, ke které jsem sice došla, ale kvůli zapomenuté roušce jsem jaksi nebyla vpuštěna. No, co se dalo dělat. Paní u pokladny byla neoblomná, tak mi jsem si alespoň mohla projít okolí věže a radovat se z výhledu ze země.

Holt divná doba, divná opatření, ale i přesto se nedám odradit a mohu si dělat každý den krásný a výletovat, jak potřebuji 🙂 V Praze je okolo 1000 věží, z toho těch nejdůležitějších 120, tak tedy bude dále zjišťovat, které jsou přístupné a ráda se opět podělím o další výhledy. A pokud Vás zajímají i další evropská města, můžete si stáhnout mé Cestohrátky a podívat se na krásné fotky z evropských hlavních měst 🙂

Přeji pohodové výletování a krásné výhledy

„Mou vášní je příroda, cestování a svoboda. Miluji život a vše, co nám přináší. Ráda podporuji ostatní v prožití krásného času na cestách životem, kde svoboda a podnikání jsou naší radostí.“ Můj příběh si přečtěte zde >>Jsem certifikovanou terapeutkou metody JIH>> a autorkou naučné hry po Evropě CESTOHRÁTKY>> a eBooku 10 krásných míst Skandinávie>> , dále Desatera pohlazení pro radostný život>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • „Desatero pohlazení pro radostný život“

    Mějte život radostnější a stáhněte si zde svůj dárek, kterým je eBook "Desatero pohlazení pro radostný život" :)

  • Nejnovější články
  • Kategorie