Lipno

aneb na několik dnů u jihočeského moře.

Čtyři dny to je dost málo pro poznání všech krásných míst v okolí Lipenské přehrady a dále Šumavy, ale je to alespoň malé nadechnutí v přírodě a rozhlédnutí se po nových místech.

Poznala jsem okolí Černé v Pošumaví, což  je vesnička, která se v létě probouzí v rušnější turistické centrum, díky všemožným aktivitám na břehu Lipna – od funkčního autokempu Na Terasách, úžasného letního kina, které hraje denně a takřka za každého počasí, přes půjčovnu loděk, šlapadel, jachtaření, výletních lodí, až po poklidné lenošení na písečných plážích.

Vše je zde možné a prázdninově uvolněné. Pokud si ale chcete od těchto vymožeností světa odpočinout, stačí zatočit do lesa a projít na louky a hned jste sami a už se jen kocháte nádherným pohledem na krajinu.

Z Černé v Pošumaví je to necelých 10 km na vycházkovou trasu naučnou stezkou Olšina, která vede v 731 m.n.m. okolo nejvýše položeného rybníku v Čechách. Mimo krásné procházky po dřevěných chodnících zde můžete najít i ubytování v hezkých chatkách přímo u rybníka (resort Olšina).

Dalším místem, které mě okouzlilo je městys Frymburk, jeho malebné náměstí, které se táhne téměř až k břehům přehrady, vyzývá k prohlídce obchůdků a návštěvě všemožných kaváren a restaurací, veganská restaurace se zde nenajde, no ale třeba někdy příště už jo😊.

To, že náměstí končí téměř u přehrady je vlastně způsobeno samotným vznikem přehrady, kdy v roce 1959 část domů, které byly položeny níže u řeky, při napuštění přehrady skončily pod vodou. Je to zvláštní představa, že v místech, kde je nyní voda, byl dříve život.

Možnost dostat se na druhý břeh údolí je pouze přes vodu a to přívozem, který jezdí v pravidelných intervalech a převáží lidi, kola, motorky, auta.

Je to zvláštní příběh Lipenské přehrady, která ale nyní svým rysem zapadá do krásné krajiny, jako by zde byla po staletí.

Lipenskou přehradu můžete brázdit na jachtě nebo projet výletní lodí. My jsme si v pošmůrném počasí a velkém větru vyjeli na dvouhodinou projížďku z Černé v Pošumaví přes Dolní Vltavici do Horní Plané a zpět. Plavba utekla a měli jsme možnost vidět okolní krajinu z vodní hladiny.

Vlastně všechny tyto přístavy, tedy Horní Planá, Dolní Vltavice a Frymburk fungují jako přívozy a propojení s pravým břehem Lipenské přehrady.

V okolí Lipenské přehrady je nespočet možností k ubytování. My jsme si vybrali možnost spaní v útulném domečku na kolečkách a bylo to bezvadné, odpočinek v přírodě v krásném ubytování.

Toto místo je senzační pro dovolenou v každém ročním období.

Přeji krásné cestování

„Mou vášní je příroda, cestování a svoboda. Miluji život a vše, co nám přináší. Ráda podporuji ostatní v prožití krásného času na cestách životem, kde svoboda a podnikání jsou naší radostí.“ Můj příběh si přečtěte zde >>Jsem certifikovanou terapeutkou metody JIH>> a autorkou naučné hry po Evropě CESTOHRÁTKY>> a eBooku 10 krásných míst Skandinávie>> , dále Desatera pohlazení pro radostný život>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • „Desatero pohlazení pro radostný život“

    Mějte život radostnější a stáhněte si zde svůj dárek, kterým je eBook "Desatero pohlazení pro radostný život" :)

  • Nejnovější články
  • Kategorie