Cestování a život v Rakousku

Druhý článek o životě s opatřeními, tentokrát v Rakousku.

Kromě Švýcarska se ráda podělím o informace ze života s opatřeními z další alpské země, tedy z Rakouska.

Rakousko miluji, je to nádherná země, vždy tam ráda jezdívám do hor i podhůří. Oblíbené mám údolí Gasteinertal a lázeňské město Bad Gastein.  Mám ráda rakouské vesničky i velká města, jako Salzburg, Innsbruck a samozřejmě Vídeň.  Rakousko je díky Alpám převážně hornaté, pouze okolí Dunaje je nížinaté. Nejvyšší horou Rakouska je Grossglockner o výšce 3 798 m. n. m. Už se moc těším, až se tam opět podívám a právě proto jsem zvědavá, jak se nyní v Rakousku žije.

Na několik otázek mi odpověděla profesionální průvodkyně a maminka žijící ve Vídni, Veronika. Je průvodkyní ve třech různých zemích a vede další české ženy žijící v zahraničí k této profesi. Veronika je velmi inspirativní člověk, více informací o ní a její práci můžete najít na webu: veronikakracikova.cz nebo Facebook: Průvodkyní v zahraničí od nuly  a také na Instagramu: Vídeň křížem krážem.

Jaká jsou aktuální opatření?

Momentálně jsou v Rakousku obchody opět otevřené, ale je zde omezení počtu osob, které smějí být v prodejně najednou. To samé na poště nebo v bance, na ulicích se tedy tvoří občas fronty. V hromadné dopravě, na zastávkách a uvnitř budov veřejných institucí jsou povinné roušky FFP2, které jsou teď již bez problémů k dostání v obchodech a lékárnách.

Využívání služeb jako masáže či kadeřnictví jsou vázané na negativní korona test. V lékárnách si lze na místní kartičku zdravotního pojištění vyzvednout sadu 5 testů, aby se každý mohl pro vlastní potřebu otestovat i doma.

Vorarlbersko je na tom v počtu nakažených v rámci země nejlépe a proto smělo jako první otevřít i stravovací zařízení. Ve zbytku země je možné pouze odnést si jídlo a nápoje s sebou.

Mariahilfer Strasse 25.3.2021 – největší nákupní ulice ve Vídni

Může se cestovat po republice nebo jen v rámci regionů?

Smí se cestovat po celé zemi. Jsou tu ale ovšem okresy či města, která mají (zpravidla dočasně) tak vysoký počet nakažených, že je odtamtud vycestování omezeno. Nyní např. Wiener Neustadt. Ale mění se to dle aktuální situace.

Je možné přijet z ČR?

Vzhledem k tomu, že nejsou otevřené hotely pro veřejnost, tak musí mít dotyčný nějaké závažné důvody, typicky jde o pendlery nebo rodinné příslušníky. Zatímco na pendlery se vztahuje výjimka (ale taky se myslím musí nechávat průběžně testovat), tak ostatní musí na 10 dní do karantény. Po 5 dnech je možné si nechat udělat PCR test a pokud bude negativní, lze karanténu ukončit.

Při příjezdu do Rakouska se vyžaduje vyplnění speciálního formuláře na stránkách ministerstva a je třeba jej mít k dispozici pro kontrolu na hranicích. Díky tomuto systému jsou lidé také kontrolováni v domácnostech, zda karanténu dodržují. Já jsem byla kontrolována brzy ráno přesně ten 5. den, kdy jsem už směla jít na testy.

Je možné se ubytovat v hotelu, penzionu?

Pro veřejnost ne, ale ve Vorarbergu už možná ano.

Fungují restaurace a obchody, fit centra či bazény?

Gatronomie pouze přes okénko/ přes pult. Původně chtěla Vídeň otevřít alespoň zahrádky již na konci března, ale kvůli zhoršení situace se od toho upustilo.

Fitness centra a bazény zůstávají zavřené, ale s omezeními se již smí provozovat některá jiná, outdoorová sportoviště, jako jsou třeba fotbalová hřiště. Lze vyjet na den na lyže za Vídeň, ale počet ski pasů na den je omezený a nutno zakoupit dopředu. Ne na každého zájemce se dostane.

Jak je to s muzei, kulturními památkami a divadly?

Některá muzea a památky jsou už přístupné. Zatímco do Schönbrunnské ZOO se musí rezervovat vstup dopředu (ať už máte roční permanentku, nebo si chcete koupit jednorázovou vstupenku), tak třeba do Uměleckohistorického muzea můžete jít bez omezení. Roušky FFP2 jsou ale povinné.

Divadla, kina a podobné jsou zatím zavřená, některé fungují online.

Jak probíhá tvůj život – jak jsi se přizpůsobila daným opatřením?

Naštěstí školky jsou otevřené, takže můj syn nepřišel o sociální kontakty. Dospělí by se správně neměli vídat s více než jednou další domácností, ale v každodenním životě se to moc nekontroluje. O víkendech jsou vidět skupiny dětí i dospělých, jak jdou do lesa nebo na hřiště v parku. Za slunných večerů se na trávníku v parcích schází mládež a nikdo je nerozhání.

Zvykla jsem si, že skoro nikam nechodím, a už toho k životu také potřebuji mnohem méně, než dřív. Když se konečně otevřely obchody, rychle jsem nakoupila synovi nové pyžamko a tepláky, ale pak už jsem se na nákupní třídy nevrátila. Nějak nemám motivaci si nic kupovat, chodím jen do potravin a do drogerie…

Trávíme více času v přírodě a děláme výlety ve Vídni i v okolí. Hotely sice nefungují, ale na jednodenní výlety žádné restrikce nejsou.

Pokud má člověk podezření, že se nakazil coronavirem, existuje ve Vídni mnoho možností, kde se nechat zdarma otestovat. Je toho celý seznam, záleží, zda má člověk symptomy, či pokud byl pouze v kontaktu s nakaženým. Nemusí se nikam daleko, možnosti jsou v každém vídeňském okrsku. Myslím, že tohle Vídeň zorganizovala velmi dobře.

Zároveň si pochvaluji, že na rozdíl od Česka jsou zdejší opatření dobře komunikována a nemění se zdaleka tak často, člověk se na to může spolehnout.

Veroniko, děkuji ti za tvé informace.

Aktuálně se chystá tvrdý lockdown přes velikonoce (1.-6.4.) v „Ostregion“ – tedy Dolní Rakousy, Vídeň a Burgenland. Moc chci věřit, že to potrvá jen krátce a vše se bude vracet pomalu do normálu. A i cestování bude bezpečnější a budeme konečně moc do Rakouska zavítat a užít si pár dní v této krásné zemi.

Iva😊

„Mou vášní je příroda, cestování a svoboda. Miluji život a vše, co nám přináší. Ráda podporuji ostatní v prožití krásného času na cestách životem, kde svoboda a podnikání jsou naší radostí.“ Můj příběh si přečtěte zde >>Jsem certifikovanou terapeutkou metody JIH>> a autorkou naučné hry po Evropě CESTOHRÁTKY>> a eBooku 10 krásných míst Skandinávie>> , dále Desatera pohlazení pro radostný život>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • „Desatero pohlazení pro radostný život“

    Mějte život radostnější a stáhněte si zde svůj dárek, kterým je eBook "Desatero pohlazení pro radostný život" :)

  • Nejnovější články
  • Kategorie