Podnikání a sebestřednost

Podnikání s radostí

Podnikání není těžké a devastující, jen nás nesmí vcucnout, vyždímat a pak vyplivnout, jako úplně někoho jiného. Sebestřednost je velká hra ega na dokonalost, nenahraditelnost a samotu.

My ženy, to máme většinou v jiném a volnějším nastavení, protože rodina je pro nás na prvním místě a tak nám naše podnikání, jak se říká, ne tak jednoduše přeroste přes hlavu, ale co já vím, stát se může cokoliv a tak prosím, vyvarujme se sebestřednosti.

Potkala jsem hodně podnikatelů i podnikatelek, kteří na počátku byli milí, přátelští a hlavně udrželi balanc mezi prací, rodinou a svými kamarády. Po čase ale vklouzli někam, kde možná ani nechtěli být, ale sami to neviděli a přestali vnímat impulsy okolo sebe, že tohle není to nejlepší a tak se jim začali vytrácet kamarádi ze života, třeba se museli rozvést, ztratili to cenné v životě, rodinu a pak už jim zůstalo jen to podnikání, které se stalo jejich domovem. Někteří to měli “zmáknuté” a jiní v tom plavali a hlavně po čase zjistili, že když něco nezmění, nastane nutná změna u nich a to i třeba v podobě nemoci. 

Jakmile se začneme vnitřně přiškrcovat na svých vlastních vysněných cílech a běžíme maraton za zakázkami, aniž bychom viděli své zákazníky, pro které to vše děláme, tak to časem vyústí v nehezký pocit osamělosti, zbytečnosti a odloučenosti. A naše tělo je stažené a skříplé a neproudí pak vůbec nic a tím může dojít k nemoci, která nás má něco naučit.

Aby nás to nelapilo, myslím, že je hodně fajn začít sebou a nenechat si vzít své zájmy, své kamarády, svoji rodinu. Tedy neudělat si z podnikání 24 hodinovou záležitost, kdy přestanete mít čas i na svůj soukromý život. A nebojte, není to tak, že když se začne podnikat, tak od vás kamarádi odejdou, ale naopak vy na ně přestanete mít čas a proto vnímejte jejich impulsy k tomu, že vám začnou vyčítat, že jenom pracujete, že už to s vámi není jako dřív. To je ten moment, kdy se zastavte a řekněte si, co vlastně je ve vašem životě to důležité, jestli vám náhodou to podnikání nepřerostlo přes hlavu a i když vás to naplňuje, začalo vás okrádat o vaše soukromí, které ale vy taky tak milujete.

Najít v tomto rovnováhu není zase tak složité, vy sami si to nastavte, jak to chcete, napište si svůj denní rozvrh, do kterého včleníte nejen povinnosti, ale i  radosti svého každého dne. 

No ale teď pozor, tento rozvrh není zase nějaký další nedostižný plán, ale vaše osobní rozhodnutí, kdy vy víte, že to co děláte milujete, že vám to dává smysl, že za tím vším vidíte právě spokojené lidi, ale nikdy nedopustíte, aby jste ztratili sami sebe, protože i ti vaši zákazníci by to poznali. 

Proto si tento “rozvrh” pověste před oči, jako připomenutí, jak to v životě chcete, ale každý den se nechte vést svoji vlastní intuicí k tomu, co máte právě dělat, co je zrovna v tu pravou chvíli důležité a co zrovna máte pro sebe udělat. Sebelépe zpracovaný denní plán vám nikdy nenahradí vaše vlastní vnímání a nebudete se přeci stresovat papírem na zdi, ten vám slouží k tomu, aby jste nezapomněli, že jste se nějak rozhodli a že nechcete zapomínat sami na sebe.

Jak se v tom cítíte? Není náhodou Váš denní rozvrh příliš dlouhý, že vám ani nezbývá čas na sebe? Tak tady je právě prostor k tomu, zamyslet se nad delegováním svých povinností. Tak tedy hledejte možnosti, kdy a kdo vám může a s čím pomoci, aby váš den měl vždy prostor na vás samotné.

Pamatujte, vždy a na všechno existuje řešení, jen si ho dovolte vidět. Protože vy jste to nejdůležitější ve svém životě a právě vám má být hezky. Tak ať se vám dny skládají právě tak, jak vy potřebujete, ale v tom hezkém láskyplném a pravdivém rozpoložení.

Chcete vědět víc z osobního rozvoje v podnikání, pak sledujte IG Podnikání s radostí anebo se rovnou přihlaste do Klubu Podnikání s radostí, těším se na vás.

Iva ZK

„Mou vášní je příroda, cestování a svoboda. Miluji život a vše, co nám přináší. Ráda podporuji ostatní v prožití krásného času na cestách životem, kde svoboda a podnikání jsou naší radostí.“ Můj příběh si přečtěte zde >>Jsem certifikovanou terapeutkou metody JIH>> a autorkou naučné hry po Evropě CESTOHRÁTKY>> a eBooku 10 krásných míst Skandinávie>> , dále Desatera pohlazení pro radostný život>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • „Desatero pohlazení pro radostný život“

    Mějte život radostnější a stáhněte si zde svůj dárek, kterým je eBook "Desatero pohlazení pro radostný život" :)

  • Nejnovější články
  • Kategorie