Už Vám ta doba přijde také nekonečná? Mě ano, je to už dlouhé a už bych tak ráda někam jela. Ráda cestuji, jezdím na výlet nebo na dovolenou za hranice. Teď to ale není možné, i když možná je a ani o tom nevím. Zajímá mě, jak se kdo a kde má, jak tu situaci zvládají v jiných zemích.
Chci vědět více o možnostech cestování a životě lidí v jiných zemích v této prapodivné době. Mám několik přátel za hranicemi naší země, rozhodla jsem se s Vámi podělit o získané informace.
Nechci zde hodnotit zdravotní rizika, to si každý musí srovnat v sobě. Chci jen poskytnout informace o opatřeních v daných zemích, abychom měli přehled, kam se dá cestovat a jak se tam žije.
Oficiální informace k jednotlivým zemím je možné zjistit na stránkách Ministerstva zahraničních věcí a příslušných zastupitelských úřadech . Ale jak je to ve skutečnosti?
Na několik otázek mi odpověděla novopečená maminka Iveta, která žije ve Švýcarsku několik let. Vyučuje němčinu všemi smysly a je autorkou metody 7imKopf. Pro více informací o Ivetě se můžete podívat na její web: ivetacabezas.com nebo Facebook: Multisensorisch.Deutschlernen a také na Instagramu: deutsch.multisensorisch/
Pokud se jako já učíte němčinu na pokračování, jistě Vás zaujme a vtáhne zpět do tajů tohoto jazyka😊
Takže Ivet, jak se ti žije s omezeními? Jak probíhá tvůj život a jak jsi se přizpůsobila daným opatřením?
Když to minulý rok začalo, dozvěděla jsem se, že jsem podruhé těhotná. Během dubna a května jsem pracovala z domu, to bylo fajn. V létě to tu bylo volnější (na přelomu června a července jsem se 4-letou dcerou dokonce strávila dva týdny v ČR u našich, cestovaly jsme nočním autobusem a zpátky nočním vlakem). Od začátku září, tedy 2 měsíce před porodem už jsem byla doma. Testovat jsme se já i manžel nechali těsně před příchodem druhého potomka (6.11.20), byli jsme hodně nachlazení, ale naštěstí negativní. Testy uhradila pojišťovna.
Tento týden mi končí mateřská. Tady ve Švýcarsku trvá totiž jen 14 týdnů, některé firmy udávají 16 týdnů. Od pondělí začínám pracovat z domu – online výuka dospělých, úroveň A2. Jsem za to moc ráda, nemusím před a po kurzu cestovat hromadnou dopravou a tím i ušetřím spoustu času, který můžu strávit s mým pětiměsíčním synem.
De facto chodíme jen na procházky, nakupovat a starší dcera do školky. Navštěvujeme se jen s 1-2 kamarádkami, které mají taky děti.
Roušky jsou povinné v uzavřených prostorách, na zastávkách, v hromadných dopravních prostředcích – tomu jsme se museli přizpůsobit.
Jaká jsou aktuální opatření?
Momentálně se může soukromě scházet 10 lidí uvnitř, venku třeba někde v lese 15 osob. Počítají se i děti. Jde o rodinné příslušníky či kamarády.
Je nařízen home office, kde je to možné.
Lidé se můžou nechat testovat, i tzv. rychlé testy se doporučují. Přednost mají (jako všude) senioři, zdravotníci apod.
Koncerty a podobné jsou zakázané.
Stále je třeba nosit roušku – v uzavřených prostorách, v autě s více lidmi, u lékaře apod. Děti do 12 let roušky nosit nemusí.
Sport je povolen, kde není tělesný kontakt.
Zimní střediska mají vlastní pravidla. (My jsme letos na lyžích nebyli, tak nevím)
Zpívat se může v rodinných kruzích, ve sboru například ne.
Výjimky jsou u osob mladších 20 let, co se týče kultury a sportu.
Obchody a služby jsou otevřené, normální otevírací doba, roušky povinné a jen určitý počet zákazníků.
Restaurace zavřené, výjimka školní kantýny a nebo pro zaměstnance, take away je možné.
Kluby zavřené.
Děti chodí do jeslí, školek i škol. Učitelé nosí roušky. Univerzity a výuka pro dospělé – distanční výuka. Školy mají vypracované koncepty, kterými se musí řídit.
Je možné se ubytovat v hotelu, penzionu?
Ano
Jak je to s muzei, kulturními památkami a divadly?
Muzea, ZOO, archivy, knihovny, tenisové kurty atd. jsou otevřené, divadlo zavřené. Minulý týden jsme byli s dětmi ve velkém dvoupatrovém zoologickém muzeu a může tam být najednou 80 lidí.
Jsou potřeba testy, či karanténa při příjezdu do země?
Kdo má švýcarský pas nebo platné povolení k pobytu, může cestovat do Švýcarska. Pro ostatní platí pravidla: Kdo byl během 10 dní před cestou v zemi s vyšším rizikem nakažení, musí vyplnit formulář, prokázat se negativním testem a zůstat v karanténě.
Kdo v takové zemi nebyl, tak tam záleží, jak přicestoval: letadlem (nutný formulář a neg. test), autobus, vlak, loď (formulář), pěšky, kolo, auto (žádné zvláštní nařízení).
Je možné přijet z ČR?
Myslím, že ano, ale přes Německo nepustí.
Může se cestovat po republice nebo jen v rámci regionů?
ANO, může se cestovat.
Jak je to s vycestováním do jiného státu?
Vycestovat se může, ale nedoporučuje se, pokud to není nutné. Člověk se musí dobře informovat, co platí v dané zemi, kde se nahlásit apod.
Děkuji Iveto😊
Jako správná učitelka německého jazyka se Iveta se mnou podělila o aktuální obrázky s opatřeními a jak jinak než v Němčině😊
Je zřejmé, že je to vše obdobné jako v ČR, i když ne tak striktní. Až se opatření změní a doufám, že k lepšímu, určitě s Ivetou udělám další rozhovor, abychom měli nové informace.
Švýcarsko je překrásná země a na závěr bych se chtěla podělit o pár informací o Švýcarsku….
Švýcarsko má velmi rozmanitý reliéf. Jsou zde Alpy, které se rozprostírají na jihu a jihovýchodě země. Vápencové pohoří Jura, které tvoří přes 300 km dlouhý oblouk podél francouzské a německé hranice. A Švýcarská plošina (Mittelland), kde žije většina obyvatel Švýcarska.
Nejvyšší hora Švýcarska je Dufourspitze (4 634 m n. m.). Švýcarsko se nachází v povodí pěti významných evropských řek: Rýn, Rhôna, Dunaj, Po a Adiže. Více než dvě třetiny území leží v povodí Rýna. Ve Švýcarsku také najdeme četná jezera a ledovce, které patří k největším v Evropě.
Už se těším, až tam opět vyjedu a co vy?
Krásný den
Iva😊